Eaton XTCE040D00C IEC Contactor, 40A, 415 Vac, 50 Hz, 480 Vac, 60 Hz, 0NO-0NC [New]
Calculated at Checkout
Out of Stock - Contact Us For Lead Time
Description
. . . . . Eaton XTCE040D00C IEC contactor, 40A, 415 Vac, 50 Hz, 480 Vac, 60 Hz, 0NO-0NC, 40A, Frame D, 55 mm, 50-60 Hz, 3, 5, 7.5/ 10, 15, 30, 40 hp (1/3PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Non-reversing, XT IEC series, Screw terminals.. Eaton. Eaton Corporation. XTCE040D00C.