Setra 26410R1WB11T1C Differential Pressure Transducer, +/- 0.1" WC4-20 mA [New]
Write a Review
SKU:
R1-KHE5-QOXL
UPC:
Calculated at Checkout
Adding to cart… The item has been added
Description
. . . . . With millions of sensors installed world wide, Setra?ó?é¼?äós 264 is the ?ó?é¼?ôstandard" for low differential pressure measurement in HVAC building automation, high accuracy pharmaceutical and healthcare facilities. The 264 very low differential pressure transducer uses a dead-ended stainless steel welded capacitive sensing element that requires minimal amplification and delivers excellent accuracy and longterm stability in critical installations. The 264 has a 3 year, unconditional warranty, giving the end-user peace of mind well beyond the initial commissioning phase and guarantees performance well after the BAS warranty. The 264 utilizes a robust design that offers brass barbed fittings, a Snap Track Mount and an optional conduit cover for easy and consistent installation. FEATURES: Industry standard for very low differential pressure?é??0.25%, ?é??0.4%, ?é??1% FS accuracy. Up to 10 PSI overpressure (range dependent). Installation time minimized w/ mounting options. Reverse wiring protection. Internal regulation permits use with unregulated DC power supplies. Fire retardant case (UL 94 V-0 approved). CE & RoHS compliant.. Setra. Setra Systems Inc. 26410R1WB11T1C.